Cégvilág

2012. március 19.

Keményen bírságolhat majd a piacfelügyelet

Csak biztonságos termék hozható forgalomba Magyarországon, a gyártó köteles gondoskodni a termék biztonságáról, az importőr és a forgalmazó nem hozhat forgalomba olyan terméket, amelyről szakmai ismerete alapján tudnia kellene, hogy az nem biztonságos – ebből indul ki az egységes piacfelügyelet szabályait módosító törvénytervezet, amely a nemzetgazdasági tárca honlapján véleményezhető.

2012. március 19.

Eséssel indított az építőipar

Januárban – szezonálisan és munkanap-tényezővel igazítva – 0,5 százalékkal elmaradt az építőipari termelés volumene az előző havi szinttől, közölte honlapján a KSH. Éves összevetésben 1,5 százalékos a zsugorodás, ami tulajdonképpen nem is olyan rossz, tekintve a korábbi időszak mélyrepülését. Azt egyelőre korai lenne állítani, hogy az ágazatban már látszanak a fellendülés jelei, de vannak arra utaló jelek, hogy többéves zuhanás után stabilizálódik az építőipar helyzete.

2012. március 14.

Terjed a SZÉP Kártya

Több mint 270 ezer munkavállalónak van SZÉP Kártyája a kibocsátó bankok március eleji adatai szerint, a plasztikok száma heteken belül eléri a 300 ezret – derül ki a Nemzeti Üdülési Szolgálat (NÜSZ), a K&H, az MKB és az OTP közleményéből.

2012. március 14.

Jelentősen eltérő hozamok a nyugdíjpénztáraknál

A klasszikus magánnyugdíjpénztári portfóliók általában jobb hozamokat értek el kiegyensúlyozott és a növekedési társaikhoz képest 2011-ben. Az önkéntes nyugdíjpénztárak átlagos nettó átlaghozama egy százalék körüli volt tavaly – derül ki a PSZÁF összesítéséből.

2012. március 14.

Egyre több cég venne fel alkalmazottat

A magyarországi munkáltatók 17 százaléka tervez elbocsátást 2012 második negyedévében és 14 százaléka számol munkaerő felvétellel; az első negyedévben még a munkaadók 22 százaléka tervezett elbocsátást, és csak 8 százaléka számolt munkaerő felvétellel – közölte a Manpower munkaerő-piaci szolgáltató.

2012. március 14.

Túl későn teszik közzé beszámolóikat a cégek

A magyarországi cégek pénzügyi beszámolói megfelelnek ugyan a nemzetközi számviteli szabványnak (IFRS), de van néhány olyan tényező – mint például a közérthetőség és az átláthatóság -, amire nagyobb hangsúlyt kell fektetniük – állapítja meg a Deloitte, a cég első átfogó magyarországi, az IFRS standardok magyarországi alkalmazásáról készült felmérése alapján.

2012. március 13.

Megszűnik az Aegon magánnyugdíjpénztára

Az Aegon Nyugdíjpénztár küldöttközgyűlése várhatóan a magánnyugdíjpénztári ágazat jogutód nélküli megszüntetéséről fog dönteni, ezt javasolja a cég vezetősége – közölte az Aegon. A tagok az eddig felhalmozott megtakarításaikat átvihetik egy másik nyugdíjpénztárba, vagy visszaléphetnek – március 31-ig – az állami nyugdíjrendszerbe. A lépést a magánnyugdíjpénztári szektort érintő megváltozott szabályozási környezettel, a biztonságos és tervezhető működtetés ellehetetlenülésével magyarázza az Aegon.

2012. március 13.

Kamarai regisztráció: nem kell számlát adni róla

A kamara nem nyújt áfaköteles szolgáltatást a kötelező regisztrációs díjért cserébe, így arról nem is kell számlát adnia – közölte az MKIK az adóhatóság állásfoglalása alapján.

2012. március 12.

Végleges adatok a végtörlesztésről

Csaknem 170 ezer adós élt a végtörlesztés lehetőségével; ők 984,2 milliárd forintot fizettek vissza 1 354,4 milliárdos tartozásuk helyett. 69 százalékuk nem vett fel új kölcsönt az aklcióhoz. A devizahitel-állomány csaknem 25 százalékkal csökkent – ezek a PSZÁF végleges adatai a végtörlesztésről.

2012. március 12.

Spontán szerveződnek a cégek a 400%-os adóemelés ellen

A Kaposvár vállalkozóiból spontán módon szerveződött Kaposvári Cégszövetség benyújtotta a város vezetésének a kompromisszumos javaslatát a drasztikusan megemelt helyi építmény- és telekadó módosításáról, kezdeményezve egy rendkívüli közgyűlés összehívását az ügyben.

2012. március 8.

Sok eltiltott cégvezető újra pozícióba került

Az adóhatóság 2009 óta 840 cég tisztségviselőjét tiltotta el tevékenységétől a PartnerControl.hu elemzése szerint. Közülük 147-en más cégben lettek vezetők, 182-en pedig új, frissen alapított vállalkozásban kerültek vezető pozícióba. Ráadásul az eltiltottak közel 7 százaléka, azaz 56 vezető ugyanabban a cégben maradt vezető, és 63-an ma is tulajdonosai ugyanannak a cégnek.

2012. március 7.

A cégekkel finanszíroztatnák a tömegközlekedést

Újabb, súlyos terhet rakna a cégekre a kormány: minden dolgozó mindenféle tömegközlekedésre szóló bérletének legalább 86 százalékát ki kellene fizetniük a cégeknek a fejlesztési tárca törvénytervezete szerint. Az ötlet a fidesz-frakciónak és a szakszervezeteknek sem tetszik. Az új szabályozás pártolói szerint az a céges autózás helyett a tömegközlekedést preferálja, aími pozitívum.

2012. március 7.

Sok eltiltott cégvezető újra pozícióba került

Az adóhatóság 2009 óta 840 cég tisztségviselőjét tiltotta el tevékenységétől a PartnerControl.hu elemzése szerint. Közülük 147-en más cégben lettek vezetők, 182-en pedig új, frissen alapított vállalkozásban kerültek vezető pozícióba. Ráadásul az eltiltottak közel 7 százaléka, azaz 56 vezető ugyanabban a cégben maradt vezető, és 63-an ma is tulajdonosai ugyanannak a cégnek.

2012. március 7.

Nobilisé az SCD fővárosi ingatlanvagyona

Az SCD csoportba tartozó Fortis Private Equity értékesítette Budapest második és ötödik kerületében lévő ingatlanait Nobilis Kristóf egyik cégének, a vételár üzleti titok, a vevő nem kívánja kommunikálni a vásárló cég nevét.

2012. március 5.

Nem akarják fizetni a dolgozók utazását a munkaadók

Az általános utazási költségtérítési kötelezettség bevezetése ellen tiltakozik csütörtöki közös közleményében a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ).

2012. március 5.

Nem tudják kigazdálkodni a cégek a BKV-bérlet költségtérítését

Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint a személyszállítási szolgáltatásokról szóló törvényjavaslat olyan terhet róna a kereskedelemre, amely tovább nehezítené, a kisvállalkozások nagy részénél pedig eleve lehetetlenné tenné a bérfejlesztést. A jelenlegi cafeteria rendszerbe épített szja-támogatás, ami a vállalkozások számára önkéntes, megfelelő keretet jelent a munkába járás támogatására.

2012. március 1.

Brutális az Erste vesztesége

Az előzetes, konszolidált, nem auditált, nemzetközi számviteli szabályok alapján készült gyorsjelentése szerint az Erste Bank Hungary Zrt. adózás utáni vesztesége 157,6 milliárd forint volt az előző évi 109 milliós profit után – közölte a bank csütörtökön. A pénzintézet mérlegfőösszege 3253 milliárd forint volt az év végén, ami éves szinten 9 százalékos növekedést jelent.

2012. március 1.

Idén főleg a kicsik mennek csődbe

A magyarországi cégek szerint a tavalyi, csődrekordot hozó év után az idén is enyhén növekszik a tönkremenő vállalkozások száma, különösen erőteljes csődhullámra számítanak a kereskedelemben és a járműkereskedelemben, a mezőgazdaságban és a közösségi szolgáltatásokban – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt.

2012. február 29.

Külföldi rendszám: alapjogokat sért a szabályozás

A külföldi rendszámú autók használatával kapcsolatos jogszabályi rendelkezések alkalmasak arra, hogy sértsék a tulajdonhoz, a szabad mozgáshoz és a tartózkodási hely szabad megválasztásához való jogot, s közvetlenül veszélyeztessék a tisztességes eljárás jogát – véli állásfoglalásában Szabó Máté. Az ombudsman ezért felkérte a kormányt, változtasson a jogszabályon.