A sikeres kontrolling titka


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Sok kontroller vágyik arra, hogy belső tanácsadónak tekintsék. A T-Mobile Magyarország kontrolling területe sok tekintetben példaértékű, és mások által követhető gyakorlattal rendelkezik. A megoldások nagy része nem csak tanulságos, de jól hasznosítható a kis- és középvállalatoknál is.


10 évnyi időtáv áttekintése során egyértelműen kategorizálható, mi mennyire volt fontos mérföldkő a cég életében. Néhány mérföldkő a T-Mobile kontrolling tevékenységéből:

Egyoldalas vezetői riport

A T-Mobile tulajdonosai azt kérték, hogy egy oldalon kerüljön összefoglalásra az eredménykimutatás és azok a kulcs mutatók, amelyek a marketingmunka, valamint a működés hatékonyságát voltak hivatottak mérni.

Mérlegképes Kreditkártya

Szerezze meg Ön is kötelező kreditpontjait Kiadónk minőségi képzésein! További részletekért kattintson ide!

Rodin rendezvények – Transzferár szabályozás – 2013.04.18. További részletek itt.

Előfizetői piacok

Egyértelműen látszott, hogy a hagyományos eredményszemlélet nem adhat átfogó képet a vállal kozásról, mert az előfizetők adják az igazi értéket. Ennek kezelésére a T-Mobile csapata kidolgozott egy olyan módszertant, amely a vállalat rövid távú nyeresége és a tulajdonosi érték között meg tudta teremteni a kapcsolatot. A mutatót, amely segített a valódi értékteremtésre fókuszálni, úgy hívják, hogy ügyfélélettartam-érték, angol nevén Customer Lifetime Value. Az ügyfélélettartam-érték számítás bevezetése nemcsak a stratégiai gondolkodást és a vezetői riportokat támogatta, de segített pénzre lefordítani olyan értékeket (például az ügyfelek lojalitását), amelyeket a korábbi rendszerek nem tudtak kezelni.

Vezetői Információs Rendszer

Elkerülhetetlen volt egy olyan Vezetői Információs Rendszer kiépítése, amely előállítja a kontrolling tevé kenység végzéséhez szükséges alapadatokat. A tanulság az, hogy egyrészt nagyon költséges tud lenni a fejlesztés és az üzemeltetés, másrészt pedig jól át gondolt specifikációval és önmérséklettel megtérülővé lehet tenni egy ilyen jellegű beruházást.

Marketingkontrolling

A Vezetői Információs Rendszer bevezetése kiváló táptalajt biztosított a marketingkontrolling alkalmazásához. A T-Mobile szakemberei például olyan kérdésekre keresték a választ, hogy mennyivel kisebb a veszteség, ha új, olcsóbb díjcsomagot hoznak létre, ahhoz képest, mintha az eredeti díjcsomagban csökkentenék az árakat, vagy hogy akinek okosabb telefonja van, az vajon nagyobb árbevételt produkál-e.

Motivációs rendszer

A tulajdonosok a bónuszok mentén történő motiválás hívei voltak. Így próbálták a tulajdonosi és menedzsmentérdekek közötti konfliktust kezelni.

Stratégiai modellezés

Mivel a hosszú távú előrejelzések az iparág természetéből adódóan csak pontatlanok lehettek, ezért a szakemberek arra koncentráltak, hogy különböző forgatókönyveket modelleztek, és azt vizsgálták, milyen viselkedés lenne helyes a saját menedzsmenttől.

Tervezés/Forecast

Az iparág megjósolhatatlan mértékben növekedett, a versenytársak pedig váratlan lépéseket tettek. Olyan „élő” üzleti modellre volt szükség, amely pillanatok alatt képes volt hatásvizsgálatok, kockázatelemzések elvégzésére. Ezt sikerült is megalkotni, így a T-Mobile csapata példátlan gyorsasággal tudott reagálni a változásokra.

A T-Mobile kontrollingjának sikerét megalapozó mérföldkövekről Szűcs Roland ír a Számviteli Tanácsadó 2013/03. számában megjelent cikkében.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 4.

Új korszak kezdete a pénzügyi ágazati szakmai képzésben

Az elmúlt években több jelentős változás történt a szakterületünkön, amelyek jelentősen átalakították a pénzügyi ágazat képzéseit is. A legjelentősebb átalakulás azonban még előttünk áll, hiszen 2024. július 1-jétől a mérlegképes könyvelői, adótanácsadói és okleveles adószakértői képzések már csak az új, hatósági képzési rendszerben indulhatnak. Cikkünkben áttekintjük az érintett képzések múltját és jelenét, és a legfontosabb tudnivalókat az új hatósági képzési és vizsgáztatási rendszerről.

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)