13,1 milliárd forintot osztottunk szét tavaly: hova került a pénzünk?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Már rendelkezhettek adójuk 1, illetve 1+1 százalékáról mindazok, akik a munkáltatói, illetve az adóhatósági adómegállapítást választották. A önadózást választóknak azonban még május elsejéig lehetőségük van arra, hogy adójuk egy százalékát valamelyik civil szervezet, egyház vagy kiemelt költségvetési előirányzatot támogassanak.

A tavalyi évben összesen 13,1 milliárd forintot ajánlottunk fel szabályosan ilyen célokra, amiből csaknem 26 ezer civil szervezet részesedett. Az élen a Gyermekrák Alapítvány és a katolikus egyház végzett.

Az adóhivatal információi szerint a tavalyi évben több, mint 1,4 millió magyar adózó rendelkezett személyi jövedelemadójának 1 százalékáról, azonban több tízezren voltak azok, akiknek adója 0 százalék, így ők ezt az összeget ajánlották fel.

A civil szervezetek mezőnyében egyértelműen a Gyermekrák Alapítvány (413,8 millió forint) kapta a legtöbb adományt, azt a Rex Kutyaotthon Alapítvány (118,3 millió forint) és a Gyermekétkeztetési Alapítvány (91,9m Ft) követte. A támogatott civil szervezetek többsége Budapesten található.

A 26 ezer támogatott szervezet közül sokan voltak, akik esetében az 1000 forintot sem érte el a támogatási összeg.

Az egyházak között egyértelmű volt a katolikus egyház első helye, amely összesen mintegy 2,345 milliárd forintot kapott a hívektől. A katolikus egyházat a református, az evangélikus követte a sorban. Összesen tíz magyarországi egyház kapott 100 millió forintnál nagyobb összeget-

Az egy főre eső támogatások esetében a Koreaiak Magyarországi és Közép-Európai Keresztény Gyülekezete érte el, amelyet a hívek átlagos több mint 83 forinttal támogattak.

A TGI Magyarország által, 12 ezer adózó adatai alapján készített felmérésből kiderül, hogy a magasabban iskolázottak, a házasok, a 3-4 fős háztartásban élők és a magasabb státusúak inkább szeretnek rendelkezni adójuk egy százalékáról.

Forrás: Pénzcentrum


Kapcsolódó cikkek

2024. május 28.

Május 31. – több mint háromszázezer vállalkozást érintő határidő

Az elmúlt három évet vizsgálva, rendre közel negyedmillió vállalkozás nyújtja be a pénzügyi beszámolóját májusban az OPTEN adatai szerint. Év elejétől május végéig jellemzően 5 cégből 4 leadja a beszámolóját. A pénzügyi beszámolóra vonatkozó határidő elmulasztása komoly szankciókkal járhat.

2024. május 28.

Csoportos társaságiadó-alany tagjainak nyilatkozata a jövedelem-(nyereség-)minimumról

„A”, „B” és „C” társaság 2023. január 1-je óta csoportos társaságiadó-alanyként működnek, a csoportkép-viselői feladatokat „C” társaság látja el. A 2023-as adóévről szóló bevallás összeállítása során merült fel az a kérdésünk, hogy a csoportos társaságiadó-alanynak kell-e alkalmaznia a jövedelem-(nyereség-)minimum szabályokat, vagy azokat a csoporttagoknak kell figyelembe venniük az egyedi adóalap megállapítása során. A 2329 jelű nyomtatvány NY-01-es lap 30. sorában a csoportképviselő kinek (mely adózónak) a vonatkozásában nyilatkozik a jövedelem-(nyereség-)minimum szabályok alkalmazásáról?