A kormány lemond az elvárt adóról, de lesz új közteher


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kormány mégsem szedi be az első két hónapra eső elvárt adó összegét, ám dolgozik a kieső, összesen 55-60 milliárd forint pótlásán.

Felhatalmazást adott a kormány az igazságügyi és a pénzügyminiszternek, hogy jövő hét szerdára dolgozzák ki az alkotmánybírósági határozatból (amely az alaptörvénnyel ellentétesnek ítélte az ún. elvárt adót, s az arra vonatkozó jogszabályt a kihirdetés napjával meg is semmisítette) adódó teendőkre vonatkozó törvényjavaslatot.

A mai kormányszóvivői tájékoztatón kiderült: az elvárt adóval kapcsolatos szabályokat 2007. január 1-jével visszamenőlegesen megszüntetik, vagyis mind a szja-, mind a társaságiadó-törvény vonatkozó rendelkezéseit eltörlik. (Ez azt is jelenti, hogy nem csak a cégek, de a vállalkozók elvártadó-fizetési kötelezettsége is megszűnik, így a kérdésben az Alkotmánybíróságnak már nem kell döntenie.)

Mindezzel párhuzamosan az elsőre félévre betervezett elvárt adó pótlására 30 milliárd forintot zárolnak a központi egyensúlyi tartalékból. Amennyiben az eredetileg tervezett adó- és járulékbevételek túlteljesülnek, november 30-ig visszapótolják a tartalék összegét.

Jövő hét szerdára dolgozzák ki azt a javaslatot is, ami 2007 második felétől vezetne be vagy egy új adónemet, vagy úgy módosítaná a társaságiadó- illetve az szja-törvényt, hogy az eredeti szándéknak megfelelően a közteherviselésben részt nem vevő vállalkozások és vállalkozók is adózzanak. A kormány ígérete szerint olyan javaslat készül, ami megfelel majd az Ab-határozatnak, azaz az arányos közteherviselés elvének.

A javaslatról március 28-án kíván döntést hozni a kormány, ezt követően egyeztetnének a vállalkozói szervezetekkel, így vélhetően kellő idő áll majd rendelkezésre, hogy július 1-től bevezethessék az új kötelezettséget. Ettől egyébként a második félévre szintén 30 milliárd forintot várnak, így lesz pótolható az elvárt adóra a 2007-es év egészére betervezett 55-60 milliárd forint.

Eddig mintegy félezer vállalkozás adott be bevallást az elvárt adóról, de kevesebben fizettek. A kormány ígérete szerint a benyújtott javaslat rendezni fogja az eddig befolyt adó visszafizetésének kérdését is.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]