Átalányadóval nyerhetnek a mikro- és kisvállalkozások


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az érintetteknek még december 31-ig van idejük, az átalányadót 2022-re az év végéig lehet választani.

Sokkal kedvezőbbé válnak jövőre az átalányadózás szabályai, így például kétmillió forintos bevételig az átalányadózó mentesül az adófizetés alól – mondta Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.

Az adóhivatal több mint 16 ezer átalányadózó egyéni vállalkozót tart nyilván, de ez a szám többszörösére nőhet jövőre, mert sokkal kedvezőbbé válik ez az adófajta és többen is választhatják.

Az államtitkár leszögezte, hogy a jövedelem az éves minimálbér feléig adómentes, ami 40 százalékos költségátalánnyal számolva azt jelenti, hogy kétmillió forint bevételig az átalányadózóknak nem kell személyi jövedelemadót fizetniük. Ebben az esetben bevallást sem kell benyújtani.

Ráadásul a 80 százalékos költségelszámolásra jogosultak esetében még magasabb az adómentességi és bevallásmentességi összeghatár, így például az átalányadót választó fényképészeknek, fodrászoknak, taxisoknak vagy telefonszerelőknek mintegy 6 millió forint éves bevételig nem kell szja-t fizetniük.

átalányadózás

Fontos újítás az átalányadózásban az is, hogy nincs tevékenységi korlát. Egyetlen kritérium van csak: olyan kisvállalkozó választhatja, akinek a bevétele nem több 24 millió forintnál. A kiskereskedelmi tevékenységet végzők esetében a bevételi korlát magasabb, az éves minimálbér ötvenszerese.

A változás fontos sarokpontja volt az egyszerűsítés, ezért a jövedelem kiszámítása is könnyebbé válik jövőre. Az alkalmazható költséghányadok száma a jelenlegi nyolcról háromra csökken. Az érintettek a bevételükből 40, 80 illetve 90 százalékos költséghányad levonásával állapíthatják meg jövőre jövedelmüket.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.