Érdemes-e visszavásárolni cégünket?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy vállalkozás életében elérkezhet az a szakasz, amikor a tulajdonos úgy gondolja, megválik cégétől. A döntés nem könnyű, még nehezebb azonban jó döntést hozni arról, hogy alkalomadtán visszavásároljuk-e a vállalkozást.

Mint arra a BusinessWeek cikke, illetve a felsorakoztatott esetek is rávilágítanak, hajdani cégtulajdonosok hajlamosak abba a hibába esni, hogy racionális helyett érzelmi okokból vásárolják vissza cégüket – számol be a Pénzcentrum.

Sokan csupán azért vásárolják vissza a vállalkozást, mert úgy érzik, hogy az új tulajdonos nem megfelelően kezeli a céget. Lehet, hogy hajdan magas áron tudták értékesíteni és most olcsón vissza tudnák vásárolni, esetleg képtelenek a kötelék megszüntetésére. Ugyanakkor sosem szabad elfeledkezni arról, hogy egy vállalkozás visszavásárlása meglehetősen kockázatos is lehet, ha szívünkre és nem az eszünkre hallgatunk.

Hogy miért is? A visszavásárolt cégek tulajdonosainak gyakran közép-, netán nagyvállalathoz illő költségmérettel kell szembesülniük. Emellett valószínűsíthető, hogy több alkalmazottat kell irányítaniuk, mint az értékesítés előtt. Az is előfordulhat, hogy az értékesítéskor még meglévő vásárlói bázis elpártolt tőlünk, újra kell építeni a vállalkozás hírnevét. Elsőként azt kell szem előtt kell tartanunk, az, hogy valószínűleg az egykori vevők azért szeretnének megválni a cégtől, mert az nem hozta a vele kapcsolatosan felállított várakozásokat.

Ha mégis a visszavásárlás mellett döntünk, legelőször azt kell mérlegelni, hogy mennyit ér a vállalat. No természetesen nem az eszmei értékről van szó, hanem egy, a pénzügyi, gazdasági adatok alapján felállított értékről. Erről nem árt tájékozódni, hiszen mióta utoljára láttuk cégünk beszámolóját, nagy eséllyel változtak meg annak számai.

Emellett azt is ki kell találni, hogy mekkora adósság kell ahhoz, hogy a cégvásárlás megtörténhessen. Gyakran előfordul az alkufolyamat során, hogy végül kevesebb pénzt kell adni a társaságért, mint amennyire előzetesen számítottunk, hiszen általában a nagy cégek, ha már a vállalkozás értékesítése mellett döntöttek, szeretnének minél hamarabb túladni rajta, és nem a haszonszerzés a cél.

Forrás: Origo


Kapcsolódó cikkek

2024. május 28.

Május 31. – több mint háromszázezer vállalkozást érintő határidő

Az elmúlt három évet vizsgálva, rendre közel negyedmillió vállalkozás nyújtja be a pénzügyi beszámolóját májusban az OPTEN adatai szerint. Év elejétől május végéig jellemzően 5 cégből 4 leadja a beszámolóját. A pénzügyi beszámolóra vonatkozó határidő elmulasztása komoly szankciókkal járhat.

2024. május 28.

Csoportos társaságiadó-alany tagjainak nyilatkozata a jövedelem-(nyereség-)minimumról

„A”, „B” és „C” társaság 2023. január 1-je óta csoportos társaságiadó-alanyként működnek, a csoportkép-viselői feladatokat „C” társaság látja el. A 2023-as adóévről szóló bevallás összeállítása során merült fel az a kérdésünk, hogy a csoportos társaságiadó-alanynak kell-e alkalmaznia a jövedelem-(nyereség-)minimum szabályokat, vagy azokat a csoporttagoknak kell figyelembe venniük az egyedi adóalap megállapítása során. A 2329 jelű nyomtatvány NY-01-es lap 30. sorában a csoportképviselő kinek (mely adózónak) a vonatkozásában nyilatkozik a jövedelem-(nyereség-)minimum szabályok alkalmazásáról?