Ismét diákok ezrei adósodnak el


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Diákhitel Központ (DK) Zrt. az idén mintegy 25 ezer új hiteligénylőre számít, ügyfeleinek száma az év végére meghaladhatja a 255 ezer főt – derül ki a társaság honlapján közzétett éves jelentéséből. A felsősoktatásban tanulók egyharmada így továbbra is a központ ügyfele lesz.

A társaság által kezelt hitel- és kötvényportfolió nagysága az év végére várhatóan eléri a 152 milliárd forintot, megközelítőleg 25 milliárd forinttal nő az idén. A finanszírozás fő eszközei továbbra is a belföldi kötvény-kibocsátások és hitelfelvételek lesznek.

A rendszer finanszírozásához már az ügyfél-befizetések is jelentős mértékben hozzájárulnak. A jelentés szerint 2007 végére a 100 ezer főt is meghaladhatja azoknak a száma, akiknek tanulmányaik befejezése után meg kell kezdeniük a hiteltörlesztést.

A visszafizetési hajlandóság az előzetesen feltételezettnél jobb. A hallgatói hitelezés kockázati kitettsége, az indulás óta eltelt négy évben nem romlott.

A hallgatói hitelrendszert működtető, állami tulajdonú DK non-profit elven működik (a tavalyi évet 1 millió forint mérleg szerinti veszteséggel zárta), kötelezettségeiért az állam készfizető kezességet vállal. Az államilag támogatott képzésben részt vevő hallgatók jelenleg szemeszterenként legfeljebb 150 ezer, a költségtérítéses diákok szemeszterenként 200 ezer forint hitelt vehetnek fel.

A hallgatói hitel kamata jelenleg 9,5 százalék.

Forrás: Origo


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.