Megúszható lenne az ingatlaneladás utáni adózás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A tőkepiac szereplői kezdeményezték, hogy az ingatlaneladásból származó jövedelem után ne legyen forrásadó, amennyiben az összeget tőzsdei részvényekbe fektetik.

Az állami vállalatok tőzsdei privatizációja volt a fő témája Dávid Ibolya MDF-elnök, és Szalay-Berzeviczy Attila tőzsdeelnök megbeszélésének. Dávid Ibolya a találkozót követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Magyar Demokrata Fórum által kidolgozott 13 pontos javaslatcsomag egyik kardinális kérdése, hogy a magyar középosztálynak lehetőséget adva kell folytatni a privatizációt. Az MDF elnöke a privatizáció előnyei közül kiemelte, hogy azáltal átláthatóvá, korrupciómentessé tehetők az állami vállalatok, továbbá a folyamatos piaci árazással pontosan nyomon követhető az állami vagyon piaci értéke. Emellett a tőzsdei privatizáció gyorsan és alacsony költségekkel valósítható meg, és azonnali bevételt jelent az állam számára.

Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde elnöke közölte: a találkozón egyetértettek abban, hogy a most privatizáció előtt álló két társaság, a MÁV Cargo Zrt. és az Állami Autópálya Kezelő Zrt. privatizációjában szerepet kell kapnia a tőzsdének. További lehetséges, tőzsdeképes vállalatként említette a Szerencsejáték Zrt.-t, a Magyar Villamos Műveket, a Magyar Postát és az önkormányzati tulajdonban lévő közműcégeket.

A tőzsdeelnök beszélt arról is, hogy a tőkepiac szereplői újabb öt pontos tőkepiaci élénkítő csomagot dolgoztak ki, ezt egyeztetik most a parlamenti pártokkal. A csomagot a kormány és a parlament elé szeretnék vinni. A javaslatcsomag része a tőzsdei kínálat élénkítése az állami vállalatok privatizációjával, továbbá a hosszú távú befektetési számla bevezetése, amelynek kidolgozott részleteit már eljuttatták a Pénzügyminisztériumba. A tőkepiac szereplői szeretnék elérni azt is, hogy a pénzügyi ismeretek oktatása legyen a nemzeti alaptanterv része, a befektetési alapok adózása a részvényekhez hasonló legyen, továbbá biztosítva legyen az ingatlanpiac és a tőkepiac közötti átjárhatóság úgy, hogy az ingatlaneladásból származó jövedelem után ne legyen forrásadó, amennyiben az összeget tőzsdei részvényekbe fektetik.

Dávid Ibolya közölte, hogy az MDF nyitott a javaslatok megvitatására. Elsősorban azt az elképzelést támogatják, hogy az oktatás részévé váljon a pénzügyi ismeretek elsajátítása, de figyelemre méltónak tartják a többi kérdést is.

Forrás: PrivátBankár


Kapcsolódó cikkek

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]

2024. május 24.

Varga Mihály: a kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett

A kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett, az elmúlt évtizedben a magyar gazdaság teljesítménye nőtt, miközben az adóelvonás mértéke csökkent – mondta a pénzügyminiszter a Magyarország tíz legnagyobb adózója elismerés átadó ünnepségén pénteken, Budapesten.

2024. május 24.

A közvetett adózás rendszere Egyiptomban (1. rész)

Egyiptom modern áfa-szabályozása 2016-ra datálható, ekkor lépett életbe az új áfa-törvény, amely felváltotta a korábbi termék-szolgáltatás jellegű adót. A törvény két jelentős módosításon esett át, először 2020-ban, majd 2022-ben.