Nyilatkozat május 21-ig


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A civil szervezetek számára kedvező hír, hogy a magánszemélyeknek munkáltatói adómegállapítás esetén a korábbi hírekkel szemben nem február 15-ig kell átadniuk a munkáltatónak az szja 1+1 százalékáról rendelkező nyilatkozatot, hanem május 21-éig lesz erre módjuk.

A múlt évben a munkáltatói adómegállapítást választóknak február 20-ig volt erre lehetőségük, amit a civil szervezetek kifogásoltak is, mondván, így rövid a kampányra rendelkezésre álló időszak. Tavaly mintegy kétmillióan választották a munkáltatói adómegállapítást. Az idén azonban a munkáltatóknak már választási lehetőségük van, s biztosan lesznek cégek, amelyek az elszámolást nem vállalják.

Ebben az esetben kötelesek azonban közreműködni az adóhatósági adómegállapításhoz (ADAM) szükséges nyilatkozatok, igazolások adóhatósághoz történő továbbításában. A magánszemélyeknek február 15-éig kell átadniuk a munkáltatónak a nyilatkozatokat, igazolásokat, amihez csatolni lehet az szja 1+1 százalékáról rendelkező nyilatkozatokat is. A munkáltatóknak március 12-éig kell továbbítaniuk a dokumentumokat az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalhoz (APEH). Itt is fellelhető azonban némi lazítás: az adóhatóság honlapján közzétett tájékoztató szerint ugyanis nem kifogásolható, ha a magánszemély olyan időpontban adja át a munkáltatónak az 1+1 százalékos rendelkező nyilatkozatot, hogy azt március 12-éig továbbítani tudja az adóhatósághoz.

Február 15. vagy május 21.?

Az ADAM-ot választók az APEH-hoz eljuttatandó bejelentéssel és nyilatkozattal együtt, február 15-éig rendelkezhetnek megfizetett személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékáról. Az önadózók az idén is a személyi jövedelemadó bevallásával együtt nyújthatják be – a szokásos módon, zárt borítékban – az 1+1 százalékos rendelkező nyilatkozatot. Az adóbevallás – és így a rendelkező nyilatkozat – benyújtásának határideje az egyéni vállalkozók és általános forgalmi adót fizető magánszemélyek esetében február 15-e, az önadózást választó egyéb magánszemélyek esetén pedig május 21-e.

Tavaly 2,204 millió érvényes nyilatkozatban 1,289 millió magánszemély rendelkezett érvényesen 13,1 milliárd forintról (a 24,1 milliárd forint összegű elvi keret 55 százaléka) 25.870 szervezet, illetve jogcím javára az adóhatóságnak az Országgyűlés Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottsága számára készített jelentése szerint. Az érvényesen megjelölt kedvezményezettek közül 25.728 civil szervezet (7,7 milliárd forint), 137 egyház (3,8 milliárd forint), 5 pedig kiemelt költségvetési előirányzat (1,6 milliárd forint) volt.

Forrás: Piac&Profit


Kapcsolódó cikkek

2024. május 28.

Csoportos társaságiadó-alany tagjainak nyilatkozata a jövedelem-(nyereség-)minimumról

„A”, „B” és „C” társaság 2023. január 1-je óta csoportos társaságiadó-alanyként működnek, a csoportkép-viselői feladatokat „C” társaság látja el. A 2023-as adóévről szóló bevallás összeállítása során merült fel az a kérdésünk, hogy a csoportos társaságiadó-alanynak kell-e alkalmaznia a jövedelem-(nyereség-)minimum szabályokat, vagy azokat a csoporttagoknak kell figyelembe venniük az egyedi adóalap megállapítása során. A 2329 jelű nyomtatvány NY-01-es lap 30. sorában a csoportképviselő kinek (mely adózónak) a vonatkozásában nyilatkozik a jövedelem-(nyereség-)minimum szabályok alkalmazásáról?

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.