Telepengedély helyett bejelentés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A gazdasági tárca által készített, az ipari tevékenységek és szolgáltatások gyakorlásáról szóló jogszabálytervezet legfőbb újdonsága, hogy csökkentené a telepengedélyezési eljárások számát azáltal, hogy számos, jelenleg engedélyköteles tevékenységet bejelentés kötelezettséghez kötne.

A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium elkészítette és a kormány elé terjesztette a telepengedélyezésről szóló rendelettervezetét, amely, elfogadása esetén a korábbi jogszabály helyébe lép. Az engedélyezési eljárás a jövőben jóval egyszerűbb és gyorsabb lesz, tekintettel arra, hogy eljáró hatóságkén a kistérségi jegyzőt jelölné ki az új rendelet, illetve szakhatóságokat csak indokolt esetben vonnának be az eljárásba.

A tervezet legfőbb újdonsága, hogy csökkentené a telepengedélyezési eljárások számát azáltal, hogy számos, jelenleg engedélyköteles tevékenységet bejelentés kötelezettséghez kötne. Az engedélyezési eljárás lefolytatását ugyanis csak abban az esetben tartja indokoltnak a gazdasági tárca, ha a környezetben élők nyugalmának, egészségének biztosítása, a környezet védelme indokolttá teszi, és ezek a célok más úton – például utólagos ellenőrzéssel – nem lennének elérhetőek. A bejelentés az engedélyezéssel szemben azt az előnyt biztosítja a vállalkozások számára, hogy a bejelentés megtörténtével azonnal meg lehetne az adott tevékenység gyakorlását kezdeni. A kistérségi jegyző a bejelentés beérkezését követően a telepet nyilvántartásba veszi, amelyről értesíti az ellenőrzésre jogosult hatóságokat. Az ellenőrzésre jogosult hatóságok az értesítéstől számított 30 napon belül kötelesek lesznek ellenőrzi, hogy a telep a jogszabályoknak megfelelően folytatja-e tevékenységét. Amennyiben hiányosságot találnak, úgy a jegyző határozattal azok megszüntetéséig, de legfeljebb 90 napra, a tevékenység gyakorlását felfüggesztheti, korlátozhatja, vagy a telepet ideiglenesen bezárathatja. Ha pedig a vállalkozás a továbbiakban sem tesz eleget a jogszabályban előírt kötelezettségeinek, vagy telepengedély, illetve bejelentés nélkül folytatja tevékenységét, a jegyző a tevékenység folytatását megtiltja.

A jogszabály előkészítése során munkacsoport alakult az érintett tárcák, valamint Jövő Nemzedékek Országgyűlés Biztosának, Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosának és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság bevonásával. A kormány elé terjesztett tervezet a munkacsoport észrevételei alapján készült el. Ennek ellenére bizonyos szakmai kérdésekben azonban továbbra is véleménykülönbség maradt fenn a telepengedély köteles, illetve a bejelentés köteles tevékenységek listájának összeállításában, amelyet közigazgatási egyeztetés keretében kíván tisztázni a gazdasági tárca.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]

2024. május 24.

Varga Mihály: a kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett

A kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett, az elmúlt évtizedben a magyar gazdaság teljesítménye nőtt, miközben az adóelvonás mértéke csökkent – mondta a pénzügyminiszter a Magyarország tíz legnagyobb adózója elismerés átadó ünnepségén pénteken, Budapesten.

2024. május 24.

A közvetett adózás rendszere Egyiptomban (1. rész)

Egyiptom modern áfa-szabályozása 2016-ra datálható, ekkor lépett életbe az új áfa-törvény, amely felváltotta a korábbi termék-szolgáltatás jellegű adót. A törvény két jelentős módosításon esett át, először 2020-ban, majd 2022-ben.