Transzferár: súlyos bírság a hibákért


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A transzferár-dokumentáció készítését „ösztönző” mulasztási bírság maximuma továbbra is „csak” 8 millió forint lehet ügyletenként.


A 22/2009-es PM rendelet 2013-as módosítása jelentős adminisztrációs könnyítést hozott a vállalatoknak, amely szerencsére most nem járt együtt a szankciók ismételt súlyosbításával, azaz a transzferár-dokumentáció készítését „ösztönző” mulasztási bírság maximuma továbbra is „csak” 8 millió forint lehet ügyletenként.

A 2012. január 1-től érvényes változás nem elsősorban a mulasztási bírság maximumának emelésével okozott lényeges szigorodást, hanem azzal, hogy a transzferár-dokumentációkat már nem szerződésenként, hanem ügyletenként kell elkészítenie a vállalatoknak. Viszonylag könnyen előfordulhat, hogy a felek olyan szerződést kötöttek, amelyben több ügyletről is megállapodtak.

A Transzferár-szabályozás elmélete és gyakorlata

Szakmai fórum és képzés: 2014. április 8.

Jelentkezzen most!

Amennyiben ezek az ügyletek nem vonhatóak össze egymással, és a társaság a korábbi évek alapján továbbra is csak egy dokumentációt készített, az már komoly bírságtételt jelenthet a nem dokumentált ügyletek miatt.

Amennyiben a transzferár-dokumentáció készítésére kötelezett adózó nem, vagy csak késedelmesen tesz eleget a dokumentációs kötelezettségének, vagy az elkészített nyilvántartás hiányos és nem felel meg a hazai jogszabályi előírásoknak (például hiányzik a társaság székhelye, adószáma vagy a dokumentáció készítésének pontos dátuma), a társaság 2 millió forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható. 2012-től az ismételt mulasztás esetén ügyletenként már akár 4 millió forint bírsággal is sújtható az adózó, míg a harmadik mulasztásnál már az első esetben kiszabott bírság mértékének négyszereséig, azaz akár 8 millió forintig terjedő mulasztási bírság is kivethető.

A fentiek okán könnyen beláthatjuk, hogy nem csak hogy érdemes a transzferár-nyilvántartásokat időben elkészíteni, hanem azoknak a megfelelő tartalmára is ügyelni kell, annak érdekében, hogy ne kelljen a megemelkedett bírságszankciókkal kalkulálni.

A bejegyzés szerzője Hegedűs Sándor, az RSM DTM Hungary Zrt. Adóüzletág vezetője. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.

A Transzferár-szabályozás elmélete és gyakorlata

Szakmai fórum és képzés: 2014. április 8.

Jelentkezzen most!

A Transzferár-szabályozás elmélete és gyakorlata

Szakmai fórum és képzés: 2014. április 8.

Jelentkezzen most!


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.