2023-ban is márciusban kezdődik a külföldön élő nyugdíjasok éves adategyeztetése
Az egyeztetés ma már kétféle módon lehetséges: vagy közvetlenül az ellátásban részesülő megkeresésével, vagy a külföldi társadalombiztosítási intézmény részvételével.
Az egyeztetés ma már kétféle módon lehetséges: vagy közvetlenül az ellátásban részesülő megkeresésével, vagy a külföldi társadalombiztosítási intézmény részvételével.
A szolgálati idő hosszáról hivatalból adategyeztetéést indít a nyugdíjbiztosítási feladatot ellátó igazgatási szerv a nyugdíjkorhatár betöltése előtt három évvel. A nyugdíjbiztosító elküldött adatsorára reagálva észrevételt lehet tenni, amit vizsgálat követhet.
Az egyeztetési eljárás legfontosabb célja, hogy a leendő nyugdíjasok a nyugdíjbiztosítási nyilvántartásban szereplő biztosítási jogviszonyaikról, a megszerzett és a nyugdíjnál figyelembe vehető kereseteikről aktív korban – a nyugdíjigény bejelentése előtt – tájékoztatást kapjanak.
Célszerű nagy gondosságot fordítani az adategyeztetés határidőben történő, pontos teljesítésére, mert ennek elmulasztása az ellátás folyósításának szüneteltetéséhez vezet. Az így ki nem fizetett összeg nem vész el, a jogosultság későbbi igazolása esetén az ellátás legfeljebb öt évre visszamenőleg kiutalásra kerül.
Minden év márciusában kerül sor a külföldön élő vagy tartózkodó nyugdíjasokkal az adategyeztetésre. A folyamat már kétféle módon történhet.
A 2021. július 1-jétől hatályos jogszabály-módosítás rendezi azt a helyzetet, amikor az egyeztetési eljárás során kiadott, véglegessé vált határozatban elismert szolgálati idő, jogosultsági idő utólagos módosítása válik indokolttá.
A nyugdíjbiztosítási adategyeztetés során beszerzett és leegyeztetett adatokból egy lezárt időszak képződik, amely részévé válik a nyugdíjbiztosítási hatósági nyilvántartásnak, és a későbbi nyugdíj-megállapítás alapjául szolgál. Jogeset.
A nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek által a társadalombiztosítási nyilvántartásban szereplő biztosítási idő, járulékfizetési adatok és jogosultsági időszakok érintett személlyel történő egyeztetésére irányuló eljárás tovább folytatódik 2021-ben is.
Az adategyeztetési eljárás során külföldön szerzett szolgálati idők egyeztetésére is lehetőség van. Ezekben a nemzetközi vonatkozású ügyekben országos illetékességgel Budapest Főváros Kormányhivatala jár el.
2021-től ez az adategyeztetés az eddigiektől eltérően már kétféle módon is történhet: postai úton nyomtatvánnyal, vagy két ország vonatkozásában nyomtatvány nélkül, a külföldi nyugdíjbiztosítási szerv közreműködésével.
A külföldön szerzett szolgálati időt az illetékes külföldi nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv ismeri el.
A szolgálati időnek minősülő egyéb, nem járulékfizetéssel szerzett időszakok az adategyeztetési eljárás elején még nem szerepelnek a nyilvántartásban, mert azokat az érintett személy tudja csak igazolni.
Szolgálati időként kell figyelembe venni öregségi nyugdíj esetén az 1998. január 1-je előtt, hozzátartozói nyugellátás esetén időpontra tekintet nélkül a felsőoktatási intézményben nappali képzésben folytatott tanulmányok idejét.
Szükség lehet a meglévő szolgálati idő hivatalos igazolására egy különleges esetben is, ha a mezőgazdasági őstermelő Tbj. szerinti biztosítási kötelezettségének megállapításához kell az adat.
Az adategyeztetési eljárás eddigi szabályai 2020. július 1-jétől módosulnak. Az új eljárásban a jövőben is fontos érvényességi követelménye lesz az igazolásnak, hogy a jogosult saját kezű aláírását hitelesíttetni kell.
2020-ban is, mint minden év márciusában megkezdődik a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény ( továbbiakban Tny.) végrehajtási rendeletének 76.§-ban előírtak szerint az évenkénti adategyeztetési eljárás lefolytatása a külföldön élő vagy tartózkodó nyugdíjasokkal.
A nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek által a társadalombiztosítási nyilvántartásban szereplő biztosítási idő, járulékfizetési adatok és jogosultsági időszakok érintett személlyel történő egyeztetésére irányuló eljárás tovább folytatódik 2020-ban is. A hivatalból történő adategyeztetési eljáráson kívül továbbra is sokan nyújtanak be kérelmet hatósági bizonyítvány kiadása iránt a nyilvántartásban szereplő szolgálati idő igazolásáról.
Érdemes megkeresni a korábbi szolgálati időre – akár régi diákmunkára – , vagy az egyetemi időre vonatkozó leckekönyvet az adategyeztetési eljárásra készülve.
Hivatalból és kérésre is indulhat adategyeztetési eljárás, amelynek a jövendő nyugdíj megállapításánál kulcsszerepe van. Most az eljárás összes szabályával megismerkedhet.
Előfordul, hogy „soron kívül”, még az adategyeztetési eljárás előtt szükségessé válik a szolgálati idő igazolása. Ekkor kérhető hatósági bizonyítvány a kérdéses szolgálati időről.