NAV-figyelő, 34. hét: a Revolut–számlát is látja a NAV
A tevékenységét szüneteltető egyéni vállalkozónak nem kell soron kívül, hanem elegendő a teljes bevallási időszak végén benyújtania bevallásait.
A tevékenységét szüneteltető egyéni vállalkozónak nem kell soron kívül, hanem elegendő a teljes bevallási időszak végén benyújtania bevallásait.
Az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetésére mindig is lehetősége volt a vállalkozóknak. Az utóbbi időben, különösen a COVID-járvány idején és talán még most is gyakran lehet hallani az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetéséről, de szerencsére egyre több a tevékenységet folytató is. Jelen írás a kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló 2022. évi XIII. törvény (a továbbiakban: KATA tv.) elfogadása előtt készült. A KATA tv. a bevételi értékhatárt módosította, valamint a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény szerinti adóalanyiság megszűnésével kapcsolatosan átmeneti rendelkezéseket tartalmaz. A további gyakorlati tudnivalókat az egyes egyszerűsített közteherviselést lehetővé tévő rendelkezések alkalmazásáról szóló 297/2022. (VIII. 9.) Korm. rendelet tartalmazza.
A szüneteltetés úgy is véget érhet, hogy a vállalkozás megszűnik. Ekkor az egyéni vállalkozónak soron kívüli bevallási kötelezettsége keletkezik. Van még teendő többek között az önkormányzati adókkal és az szja-bevallással is.
Cikksorozatunk aktuális részében a szünetelés időszakában felmerülő eljárási kérdésekkel foglalkozunk, valamint kitérünk néhány, az adózáshoz csak közvetve kapcsolódó, egyéb gyakorlati kérdésre is.
Cikksorozatunk aktuális részében folytatjuk azon adókötelezettségek taglalását, amelyeknek a szünetelés időszakában eleget kell tenni.
Július 1-jétől a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vezeti az egyéni vállalkozók nyilvántartását, az egyéni vállalkozók továbbra is a Webes ügysegédet használhatják.
Amint arról cikksorozatunk korábbi részeiben már volt szó, a szüneteltetés időszakában az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységet nem végezhet, egyéni vállalkozói tevékenységhez kötődő új jogosultságot nem szerezhet, új kötelezettséget nem vállalhat. Ez viszont nem jelenti azt, hogy az egyéni vállalkozónak semmilyen bevétele nem lehet ebben az időszakban – és az ez idő alatt esedékes adókötelezettségeinek is eleget kell tennie.
Mire figyeljünk különösen? Milyen bevallásokat kell beadni? Folytatódik sorozatunk az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetéséről.
Több, mint ötször annyi egyéni vállalkozás szüneteltette a tevékenységét májusig, mint a korábbi évek azonos időszakában – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közölt összesítéséből.
Sokan szüneteltetnék egyéni vállalkozásukat, mert az nem tudja kitermelni a havi közterheket sem a jelenlegi vészhelyzetben. Érdemes átgondolni, hogy tényleg érdemes-e szüneteltetni a tevékenységet, és annak milyen következményei vannak. Elmondjuk azt is, mit tegyünk, ha technikai hibák lépnek fel a szünetelés bejelentésekor.