Munkaügyek

2013. december 20.

Fizetés nélküli szabadság az év végén – mikor szabályos?

Karácsony után az év végéig számos munkáltató szünetelteti tevékenységét, amely időre a munkavállalók szabadságot kapnak. Ám ha a munkavállaló fizetett szabadsága már elfogyott, sokszor fizetés nélküli szabadság alkalmazására kerül sor. A gyakorlatban felmerülő kétségek miatt tekintsük át, melyek a fizetés nélküli szabadság alkalmazásának szabályai!

2013. december 20.

Kik és mennyiért dolgozhatnak ünnepnapokon?

A Munka törvénykönyve konkrétan meghatározza azokat az eseteket, amikor a munkáltató vasárnap, illetve munkaszüneti napon munkavégzést rendelhet el. Rendes munkaidőben csak olyan tevékenység keretében történhet munkavégzés, amely vagy közérdeket szolgál vagy pedig a munkáltató rendeltetésszerű működése szempontjából objektíve szükséges. Ezeken a napokon a munkavégzés tehát kivételes jellegű.

2013. december 19.

A munkabérből való levonás szabályai

A jogszabály alapján a személyi jövedelemadó (szja) és járulékok levonása a bruttó munkabérből történik, minden egyéb letiltás forrása a nettó munkabér. A tapasztalatok alapján a munkabérből való levonás szabályait illetően még mindig sok téves meggyőződés él a köztudatban. Az RSM DTM blog legfrisebb bejegyzésében ezeket szeretné tisztázni.

2013. december 19.

Ki dolgozhat karácsonykor?

Az ünnepek közeledtével a legtöbbeknek a pihenés jut eszébe, bár sokaknak karácsonykor is dolgozni kell. Az alábbiakban a munkaszüneti napi munkavégzésre vonatkozó szabályokat foglaljuk össze.

2013. december 18.

Mennyit ér az ünnepi munka, ünnepi szabadság?

Az ünnepi munka díjazásának lehetséges módjait, a távolléti díj időszakának megállapítását, és egyéb, év végén időszerű munkaügyi kérdéseket is részletesen tárgyal cikkében az Adó szaklap.

2013. december 17.

Amikor a munkahelyen is kicsengetnek

Bizonyára mindannyiunkban elevenen él az iskolai szünetet jelző, várva várt csengő hangja, amikor egy rövid időre a tanítás megszakításra került, a folytatáshoz való újratöltődéshez. Az emberi szervezet ugyanis nem képes a megszakítás nélküli, hosszú órákig tartó fizikai, illetve szellemi megterhelést elviselni, szüksége van munkavégzés közben is rövid pihenőidőkre. Munkavégzés során e rövid szünetben, vagy szünetekben, azaz a munkaközi szünet(ek)ben nyílik alkalom az étkezésre, mosdóhasználatra is. A munkaközi szünet tulajdonképpen a legrövidebb pihenőidő a munkajogban, amely nemcsak a munkavállaló, hanem a munkáltató érdekét is szolgálja, hiszen nagyon sokszor a munkahelyi balesetek eredője a munkavállalók fáradtság miatti figyelmetlensége.

2013. december 16.

Bérpótlék jön a gyermekvédelemben

Bérpótlékot kapnak a szociális, a gyermekvédelmi és gyermekjóléti ágazatban dolgozók. A kormány elkezdi a szociális életpályamodell kidolgozását is, amelynek része a béremelés – jelentette be az emberi erőforrások minisztere Sopronban.

2013. december 16.

2014. évi változások az élőmunka terheiben

A 2014 évi adócsomag kiemelt eleme a családi adózás kiterjesztése. A családi adókedvezmény eddigi szabályainak változatlanul hagyása mellett 2014-től bevezetésre kerül a családi járulékkedvezmény rendszere, amely alapján az egyéni egészségbiztosítási járulékból és a nyugdíjjárulékból is levonható a személyi jövedelemadónál fel nem használt családi kedvezmény.

2013. december 13.

Gyed extra: a részletek

Elfogadta a Parlament 2013. december 09. napján az „egyes törvényeknek a gyermekgondozási ellátások átalakításával, valamint a szociális hozzájárulási adó megfizetése alóli kedvezmény bővítésével összefüggő módosításáról” szóló törvénycsomagot.

2013. december 12.

Több pénzt kaphatnak a közmunkások

A jövő évi költségvetési javaslatban 30 milliárd forinttal nő a közmunkások bérére szánt forrás – írja a Magyar Nemzet.

2013. december 11.

Cafeteria 2014: érdemes újratervezni (x)

2014-ben továbbra is megéri az önkéntes pénztári és a SZÉP Kártya munkáltatói hozzájárulás. Megjelentek jövő évre vonatkozó jogszabály változások, fontosabb elemei.

2013. december 11.

Ösztönzési csomag kialakításának gyakorlati kérdései II.

A cikk két részben dolgozza fel az ösztönzést, mint a szervezet célok megvalósítását szolgáló menedzsment funkciót, valamint az ösztönzés eszköztárat. Az első rész az ösztönző bérelemeket mutatta be, azok előnyeinek, hátrányainak, alkalmazhatósági feltételeinek ismertetésével. A második rész egyes menedzsment célokat megvalósító juttatásokkal és azok adózási szabályaival foglalkozik.

2013. december 11.

Ünnepi munka, ünnepi szabadság: melyik mennyit ér?

Az ünnepi munka díjazásának lehetséges módjait, a távolléti díj időszakának megállapítását, és egyéb, év végén időszerű munkaügyi kérdéseket is részletesen tárgyal cikkében az Adó szaklap.

2013. december 10.

A magyar munkaadók tizede bővítene jövőre

A magyar munkaadók 11 százaléka a létszám bővítését tervezi 2014 első negyedében, 8 százalékuk elbocsátásokkal számol, míg 74 százalék szerint nem várható változás; az ennek alapján számított munkaerő-piaci mutató a legoptimistább előrejelzést tükrözi 2009 óta – derül ki a Manpower munkaerő-piaci szolgáltató legfrissebb felméréséből.

2013. december 10.

A vezetőkre vonatkozó munkajogi szabályok

A vezető állású munkavállalókra nem terjed ki a kollektív szerződés hatálya, hiszen ők azok, akik a munkáltatói álláspontot képviselik a munkáltatói – munkavállalói érdekegyeztetések alkalmával.

2013. december 10.

Év végi szabadságok: kivenni vagy átvinni?

Közeledik az év vége, így célszerű áttekinteni a bennragadt szabadságok kiadására vonatkozó hatályos szabályozást. A szabadság jelenleg 20 nap alapszabadságból és különböző jogcímeken járó pótszabadságokból áll. A teljes szabadságot úgy tudjuk kiszámolni, ha ezeket összeadjuk. Év közben keletkezett munkaviszony esetén a végértéket arányosítani kell, mely alól az apáknak gyermek születése esetén járó szabadság a kivétel.

2013. december 10.

Kérjünk jövedelemigazolást a gyedhez

Az adminisztrációs könnyítés helyett egy nyári kormányrendelet bonyolultabbá tette az egészségbiztosítási ellátásokhoz szükséges jövedelemigazolás kérelmét és az ehhez szükséges eljárást. Az alábbi cikkben igyekszünk segíteni az eligazodásban.

2013. december 9.

Kétharmad átlag alatt keres

A munkavállalók kétharmada az országos bruttó 225 ezer forintos átlagjövedelemnél 18 százalékkal kevesebbet, bruttó 190 ezer forintot keres havonta – derül ki a Workania állásportál által üzemeltetett fizetesek.hu legfrissebb felméréséből.

2013. december 9.

Miért a HR-t építik le?

Ha leépítési kényszerhelyzetbe kerül egy vállalat, vagy a képzetlen munkaerőtől válik meg, vagy az olyan támogató osztályokat karcsúsítja, amelyek költséget termelnek, ilyen például a HR és a marketing. Ez utóbbiak akkor kerülhetnék el az elbocsátást, ha stratégiai partnerré tudnának válni, és bebizonyítanák, hogy nem „csupán” a pénzt viszik, hanem értékteremtő területek. Eközben egyre terjed a humán folyamatok kiszervezése, ami a HR stratégiai fókuszát erősítheti.