Lendületesen adóztat Európa, Magyarország kivétel


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A válság beköszönte óta nőttek az áfakulcsok, idén átlagosan nőtt az EU-ban az szja-elvonás és a társaságiadó-elvonás mértéke is – derül ki az Eurostat friss adataiból. A GDP-arányos adóbevétel 2010-ben Magyarországon csökkent a legnagyobb mértékben a közösségen belül.


Az Európai Unió statisztikai hivatala szerint a normál áfakulcs Luxemburgban a legalacsonyabb – 15 százalék -, a legmagasabb Magyarországon, 27 százalék, Csehországban 20, Lengyelországban 23, Szlovákiában 20 százalék.

Az átlagos személyi jövedelemadó 37,5 százalék volt tavaly a huszonheteknél, ez az idén 38,1 százalékra emelkedett. Svédország a listavezető 56,6 százalékkal, az utolsó Bulgária 10 százalékkal. Magyarországon 20,3 százalék, Csehországban 15 százalék, Lengyelországban 32 százalék, Szlovákiában 19 százalék az átlagos személyi jövedelemadó terhelés.

A társasági adó csak minimálisan nőtt az EU-ban az idén tavalyhoz képest, 23,5 százalékra 23,4-ről. E tekintetben Franciaország vezet, 36,1 százalékkal, a legkisebb Bulgáriában, 10 százalék. Magyarországon a kimutatás szerint 20,6 százalék az idén a társasági nyereségadó, ugyanannyi, mint tavaly. Csehországban, Szlovákiában és Lengyelországban 19 százalék, Romániában 16 százalék az adó.

A statisztikai hivatal közzétette azt az adatot is, amely az adóbevételeknek a GDP-hez viszonyított arányát mutatja az egyes tagországokban 2010-ben. Itt az átlag 38,4 százalék volt, ugyanannyi, mint 2009-ben. A tagországok közül Magyarországon csökkent a legnagyobb mértékben – 40,1 százalékról 37,7 százalékra – a GDP-arányos adóbevétel 2009 és 2010 között, majd Litvánia Bulgária és Észtország következik. A legnagyobb növekedés Spanyolországban, Nagy-Britanniában és Lettországban volt.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]

2024. május 24.

Varga Mihály: a kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett

A kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett, az elmúlt évtizedben a magyar gazdaság teljesítménye nőtt, miközben az adóelvonás mértéke csökkent – mondta a pénzügyminiszter a Magyarország tíz legnagyobb adózója elismerés átadó ünnepségén pénteken, Budapesten.

2024. május 24.

A közvetett adózás rendszere Egyiptomban (1. rész)

Egyiptom modern áfa-szabályozása 2016-ra datálható, ekkor lépett életbe az új áfa-törvény, amely felváltotta a korábbi termék-szolgáltatás jellegű adót. A törvény két jelentős módosításon esett át, először 2020-ban, majd 2022-ben.