Online számlaadat-szolgáltatás: megjelentek az új változtatások


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az 1.1-es adatszolgáltatásra történő kötelező áttérés határidejének elhalasztásával nagyjából egy időben, megjelentek a tervezett nyári változtatási csomag részletei az online számlaadat-szolgáltatás kapcsán.

A csomagot egyelőre a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csak egy fejlesztői platformon (a GitHub-on) tette elérhetővé, ahol bárki szabadon hozzájárulhat a tartalomhoz tudástár vagy fejlesztési javaslat hozzáadásával, még a csomag véglegesítése előtt.

A fejlesztői konzultáció időtartama 1 hónap, így május végéig bárki véleményezheti és visszajelezhet a tervezet kapcsán. Ezt követően a NAV tervezetten június folyamán véglegesíti az új 2.0-ás verziószámú adatszolgáltatási sémát és július folyamán várhatóan elérhetővé teszi az erre vonatkozó teszt környezetet.

A kötelező szintű változtatások 2020. január 1-jével lépnek érvénybe, amikortól megszűnik a jelenlegi 1.1-es verziószámú adatszolgáltatási séma támogatása, ezáltal számlaadat-szolgáltatás már csak az új séma szerint lesz teljesíthető.

„Bár a NAV az 1.1-es verzióváltás kapcsán kommunikált május végi határidőt 1 hónappal meghosszabbította, érdemes komolyan venni az év végi átállás időbeni beütemezését, hiszen jelen esetben a NAV közel fél éves felkészülési időszakot biztosít. Tehát újabb határidő halasztás nem várható, így már most érdemes elkezdeni a felkészülést az előírt változások tekintetében” – hívta fel a figyelmet Sík Richárd, a Deloitte adótechnológiai csapatának menedzsere.

A séma változásokkal együtt a jövő év elejétől átalakul az Online Számla rendszer is és várhatóan új szolgáltatásokkal bővül. E tekintetben a legnagyobb várakozás a vevő oldali számlalekérdezések automatizálására irányul.

„A vevő oldali automatikus számlalekérdezések biztosítása egy részről sokak számára megoldást jelent a jogszabályi megfelelés biztosítására az önszámlázás esetén, más részről számos új lehetőséget biztosít az adózóknak, hiszen valós időben elérhetővé válik majd a bejövő oldali számlainformáció. Ez a lehetőség egyaránt lehetőséget biztosít a belföldi összesítő jelentés teljes körű automatizálására” – tette hozzá Tancsa Zoltán, a Deloitte adóosztályának partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]

2024. május 24.

Varga Mihály: a kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett

A kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett, az elmúlt évtizedben a magyar gazdaság teljesítménye nőtt, miközben az adóelvonás mértéke csökkent – mondta a pénzügyminiszter a Magyarország tíz legnagyobb adózója elismerés átadó ünnepségén pénteken, Budapesten.

2024. május 24.

A közvetett adózás rendszere Egyiptomban (1. rész)

Egyiptom modern áfa-szabályozása 2016-ra datálható, ekkor lépett életbe az új áfa-törvény, amely felváltotta a korábbi termék-szolgáltatás jellegű adót. A törvény két jelentős módosításon esett át, először 2020-ban, majd 2022-ben.