Cégvilág

2009. június 25.

Külpiaci iránytű kkv-knak

Az export-importtal foglalkozó kkv-k helyzete külpiacra lépés esetén jóval nehezebb, hiszen a multikkal ellentétben többségük nem rendelkezik nemzetközi tapasztalattal. Számtalan eszközzel ma már több szervezet is segíti az idegen országban való boldogulásukat.

2009. június 24.

A megoldás: lízing

A válság hatására átrendeződhet az informatikai piac finanszírozási szerkezete, a beruházók érdeklődése ugyanis egyre inkább a külső pénzügyi források felé fordul. Itt kerülhetnek képbe az alternatív megoldásokat kínáló pénzintézetek.

2009. június 23.

Elfogadták a második építőipari gyorsító csomagot

Az országgyűlés elfogadta az úgynevezett második gyorsító csomagot, amit a kormány rendeletben fog kifejteni, így nem lehet pontosan tudni, hogy milyen lesz a fedezetkezelő intézménye, ami a legnagyobb ellenállást váltotta ki szakmai körökben

2009. június 19.

Ki fizet majd vagyonadót?

Közelednek az álláspontok a vagyonadó ügyében az MSZP és az SZDSZ között. A liberális párt több módosító indítványt is benyújtott a parlamentnek a vagyonadóról szóló törvénytervezethez, mivel az szerintük koncepcionálisan elhibázott.

2009. június 18.

A végrehajtóknál landolnak a slágerhitel dossziék

A lakossági finanszírozással párhuzamosan a mikrovállalkozások hitelezése is folyamatosan bővült és egyszerűsödött a válság előtti időszakban. Míg korábban a bankok versenyeztek az vállalkozókért, addig napjainkban az üzleti ügyfelek egyre nagyobb számban ütköznek falba, amikor a hitelezőknél kopogtatnak.

2009. június 17.

Magáncsőd: újabb ellenvélemények

A bankok nem támogatják, de legalábbis elhamarkodottnak tartják a magáncsőd bevezetését, hiszen alaptalan várakozásokat kelthet. Állítják azt is, hogy a magáncsődre nem alkalmazhatók a vállalati csődszabályok, s sokba kerülne az eljárás adósnak, hitelezőnek egyaránt. Az igazságügyi kormányzat az eladósodott, ám új egzisztencia teremtésére képes embereken segítene.

2009. június 12.

Büntetlenül pénzelik a feketegazdaságot

Ne csak a vállalkozó legyen felelős a hatósági ellenőrzéskor azért, ha a szerződésben kikötött árból nem tudja kigazdálkodni a tisztességes működését, hanem a megrendelő is. Így érdekeltté lehet tenni a megrendelőt abban, hogy ne finanszírozza a fekete- vagy szürkegazdaságot. De vajon elég-e egy újabb törvény?

2009. június 11.

Sok pénzt hagyunk parlagon heverni

Sok kis- és közepes vállalkozást érdekelnek az energetikai fejlesztésekre vonatkozó pályázati lehetőségek, de a feltételek megismerése után általában csökken a lelkesedés. Bár az ország élen jár az uniós források lehívásában, számos pályázathoz olyan szigorú adminisztrációs terhek járulnak, amit a cégeknek egyszerűen nincs energiájuk bevállalni.

2009. június 8.

Öröklési illeték: fizethet, akinek eddig nem kellett – de van kiskapu

Jövőre kiterjesztené a kormány az öröklési illeték fizetését az örökölt üzletrészekre is – 35 millió forintosnál nagyobb érték után 21 százalékot -, ami elvileg teljesen logikus, hiszen a tulajdonjogot is megtestesítő értékpapír öröklése után is meg kell fizetni az illetéket. A gyakorlati megvalósítás azonban lehet, hogy okoz majd némi bizonytalanságot a kezdeti időkben.

2009. június 5.

Cafeteria és adóztatás – Mekkora a cégek tűrőképessége?

A természetbeni juttatások tervezett megadóztatása a munkavállalók szempontjából a juttatások összegének lényeges csökkentését jelentené; a kormány által tervezett 32 százalékos adókulcs esetén is a munkaadók csak bő négytizede tartaná fenn a természetbeni juttatásokat, egy 10 százalékos adó esetében azonban már tízből hét cég tartaná meg ezeket – így foglalható össze a Szonda Ipsos 2009. május 26-a és 28-a között a legalább 50 főt foglalkoztató magyarországi vállalkozások körében végzett telefonos kutatásának eredményei.

2009. június 3.

Maradhat még kedvezmény

Nem az adóváltozás, hanem a gazdasági visszaesés veszi ki a nagy összeget a költségvetésből – derül ki az uniónak leadott konvergenciajelentésből. A pénzügyi tárca továbbra is kerüli a módosítások költségvetési hatásának elemzését.

2009. június 2.

Az on-line kereskedelmet elkerülte a válság

Az interneten keresztül értékesítő kiskereskedelmi boltok forgalma 2008-ban elérte a 63 milliárd forintot, ami a teljes kiskereskedelmi forgalom egy százaléka, az összeg az idén 50 százalékkal, 95 milliárdra nőhet – áll a GKIeNET Internetkutató és Tanácsadó Kft. gyorsjelentésében.

2009. június 2.

Átalakul a társasági adózás

Bár egyelőre csak a kormány és nem az Országgyűlés bólintott rá a 2010-től hatályba lépő adómódosításokra, a jelenleg a T. Ház előtt lévő jogszabálycsomagban bőven találunk olyan kitételeket, amelyek már a következő hónapokban a működés és az elszámolás újragondolására késztethetik a cégeket.

2009. május 29.

Társadalmi érdek a kkv-k fejlesztése

Az Európai Unió kisvállalkozói alapelveiben szereplő „”gondolj a kicsikre”” tételt minden tagországban alkalmazni kellene – mondta Andrea Benassi, az Európai Unió Kézműves Kis- és Középvállalkozói Szövetség (UEAPME) főtitkára Budapesten.

2009. május 28.

Két perc alatt vállalkozók lehetünk

Lényegesen egyszerűbb lesz egyéni vállalkozóvá válni év végétől, az igény elektronikus beküldése után akár 2-5 perccel később már megkezdheti tevékenységét az egyéni vállalkozó – jelentette be az igazságügyi miniszter.