Cégvilág

2010. február 5.

Mentőcsomag készül a kisvállalkozásoknak

Megállapodás született az európai uniós intézmények között az újonnan létrehozott közösségi mikrohitel-keret finanszírozásáról, a program 100 millió eurós kerettel indul.

2010. február 4.

Hogyan készítsünk üzleti tervet?

Manapság egy vállalkozás indításánál elengedhetetlen, hogy készüljön üzleti terv, annak érdekében, hogy a cég vezetői kialakíthassák a cég rövid és hosszabb távú stratégiáját. A Perfekt Kiadó gondozásában megjelent Üzleti terv készítése című könyv ebben próbál segítséget nyújtani a még tanuló fiataloknak és a vállalkozást indítóknak.

2010. február 2.

Százezrektől búcsúzhatnak a családi gazdaságok!

Bajba kerültek azok a családi gazdaságok, amelyeknél elkülönül a földhasználat és az állattartás nevesített személye. Utóbbiak ugyanis hiába kérnek támogatást, területalapú támogatás hiányában elesnek az állatok után járó szubvencióktól. A szabályozási problémát érzékelte a Magyar Agrárkamara és levélben kérte az agrártárcát, hogy mihamarabb intézkedjen – olvasható a Szabad Föld Online-hoz eljuttatott közleményben.

2010. január 29.

195 milliárddal tartoznak tartósan az APEH-nak

Az adóhatóságnak 2009 végén 1655 vállalkozás tartozott egyenként több mint 100 millió forinttal, valamint 2955 magánszemély és egyéni vállalkozó egyenként több mint 10 millió forinttal folyamatosan, 180 napon túl – derül ki az APEH honlapján közzétett listákból.

2010. január 27.

Drasztikusan nőtt a megszűnt cégek száma

A felszámolási eljárások száma harmadával, a végelszámolásoké felével nőtt 2009-ben az előző évihez képest, a csődeljárások száma ugyan hatszor lett több, de még így sem éri el a százat – közölte a feketelista.hu.

2010. január 26.

Így kell elszámolni a családi pótlékot

Az Alkotmánybíróság tavaly decemberben visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a családi pótlék adókötelezettségével kapcsolatos rendelkezéseket; az APEH az ezzel kapcsolatos tudnivalókat ismertette a honlapján.

2010. január 25.

Az AB és az adó: elefánt a porcelánboltban

Vajon eltörli vagy meghagyja az Alkotmánybíróság a vagyonadót, találgatnak sokan mostanában. Az elmúlt három évet tekintve ez már a sokadik olyan ügye lesz a testületnek, amelyben egy adópasszusról vagy akár egy komplett adótörvényről kell eldöntenie, hogy az kiállja-e az alkotmányosság próbáját. Hol megsemmisített egy adórendelkezést, hol helyben hagyott; olykor nem okozott meglepetést az ítélet, olykor azonban még elismert adószakértők is értetlenül álltak a határozat előtt. De hogyan hozza az Alkotmánybíróság az adóügyi határozatait? Konyítanak valamit az adózáshoz a testület tagjai? Kikérik szakértők véleményét is, vagy csak ülnek a jogászok elefántcsonttornyában? És miért lettek ilyen aktívak?

2010. január 22.

Pénz jár munkanélküliek foglalkoztatásáért

Foglalkoztatási támogatást igényelhetnek január elseje óta azok a munkáltatók, akik rendelkezésre állási támogatásban (RÁT) részesülő, munkanélküli személyt alkalmaznak. A szubvenció megváltozott munkaképességű, RÁT-ra jogosult munkavállalók felvételekor is igényelhető, így – a támogatással párhuzamosan – akár a rehabilitációs hozzájárulás fizetése alól is mentesülhetnek a cégek.

2010. január 21.

Nem kell nyugtát adniuk az online szolgáltatóknak

Az APEH az Ormós Ügyvédi Iroda megkeresésére adott állásfoglalásában megerősítette: a virtuális szolgáltatásokat nyújtó „”online szolgáltatók”” online szolgáltatása kezelőszemélyzet nélküli automata berendezésnek minősülhet, így mentesülhet a számla-, illetve nyugtakibocsátási kötelezettség alól.

2010. január 19.

Bárki lehet vállalkozó

Január elseje óta az egyéni vállalkozói tevékenységgel kapcsolatos ügyeket kizárólag elektronikusan intézhetjük. Az új rendszer elvileg gyors átfutást tesz lehetővé, a gyakorlat azonban mást mutat. A bejelentett adatok jóváhagyása néhány perc helyett bő egy hétig tart, ráadásul semmiféle igazolás bemutatására nem kötelezik az ügyfelet, így nyilvántartásba vételekor az sem derül ki, rendelkezik-e egyáltalán szakirányú végzettséggel.

2010. január 14.

Egyszerűbb lett az elektronikus adóbevallások beküldése

Az általános nyomtatványkitöltő program (ÁNYK) új verziójának használatával már közvetlenül, a böngésző program használata nélkül is beküldhető a kész nyomtatvány az Ügyfélkapun keresztül – ismerteti az APEH.

2010. január 13.

Csak az evások teljesítették túl 2008-at

Jelentősen, több mint százmilliárd forinttal elmaradt a tavalyi társasági adóbevétel a 2008-as adatokhoz képest, derült ki a Pénzügyminisztérium legfrissebb jelentéséből: 487 milliárd forint után mindössze 385,5 milliárd forint folyt be a költségvetésbe.

2010. január 8.

Adómentes ingatlaneladás: aki gyors, az jól járhat

A belföldi áfa-alanyoknak legkésőbb 2010. február 1-jén kell nyilatkozniuk az állami adóhatóságnak arról, hogy a tulajdonukban álló lakóingatlanokat adómentesen kívánják értékesíteni. A határidő elmulasztása jogvesztő – hívta fel a figyelmet Balázs Péter, a Noerr & Társai Iroda adótanácsadó munkatársa.

2010. január 7.

Februártól kell fizetni az elvárt járulékot

A vállalkozók abban bíznak, hogy az Alkotmánybíróság eltörli a tevékenységre jellemző kereset fogalmát. Továbbra sem világos ugyanis, mi alapján kell már februárban úgy bevallani és teljesíteni bérjellegű kötelezettségeiket, hogy az egy későbbi adóellenőrzés során ne legyen kifogásolható.

2010. január 5.

Nem járulékalap a devizaellátmány

Az APEH elnöke levélben értesítette az ÉVOSZ elnökét arról, hogy a tartósan külföldön dolgozók munkajövedelme a forintban meghatározott összeg, az euróban meghatározott valutaellátmány egyéb munkajövedelemnek minősül, és mint ilyen „”nem képez járulékalapot””.

2009. december 28.

Jöhetnek az egyforintos társaságok

Akár érdemi kezdőtőke nélkül is beindulhat jövőre egy korlátolt felelősségű társaság, miután az egyszerűbb cégalapítás biztosítása érdekében több lépcsőben csökkentette a jogszabály a kft. alapításához szükséges tőkét.