Bejegyzések OECD címkével

2024. október 9. Cégvilág

GVH-elnök: A fogyasztók mindig az elsők!

Kiállt a magyar fogyasztók érdekei mellett Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke Párizsban az OECD fogyasztóvédelmi bizottsága által rendezett, két napos szakmai konferencián, ahol a résztvevők a digitális és zöld átállást vitatták meg a fogyasztóvédelem oldaláról – közölte a GVH.

2024. október 1. Adó

Új nemzetközi megállapodás biztosítja a magasabb forrásadók kivetését

Kilenc joghatóság írta alá 2024. szeptember 19-én azt a többoldalú egyezményt, amelyet az OECD és az Inclusive Framework tagjai (köztük Magyarország is) 2023 nyarán fogadtak el és hoztak nyilvánosságra a globális minimumadóhoz kapcsolódó ún. Subject-to-Tax Rule („STTR”) gyors és hatékony megvalósítása érdekében.

2024. szeptember 27. TB-Nyugdíj

Előkerült egy OECD jelentés a tervezett nyugdíj-változtatásról

Meglepte a nyugdíjas szervezeteket az OECD számára szinte titokban, de mindenképpen társadalmi egyeztetés nélkül összeállított nyugdíjreform tervezet, amiből kiderül egyebek között, hogy a kormány jelentősen szigorítaná, sőt akár meg is szüntetné a „nők 40” rendszerét. A napokban napvilágot látott írásban a nyugdíjkorhatár megemelése is reális célként szerepel. A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa (NYUSZET) érdemi szakmai párbeszédet követel.

2023. február 21. Cégvilág

Lassult az OECD-országok GDP-növekedése

A tavalyi negyedik negyedévben 0,3 százalékra lassult a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetben (OECD) szereplő országok GDP-növekedése a harmadik negyedévhez képest, amikor 0,4 százalékos emelkedést jegyeztek fel.

Telephely az adózásban – társasági adó (2. rész)
2023. február 13. Adó

Telephely az adózásban – társasági adó (2. rész)

Cikksorozatunk előző részében azt vizsgáltuk meg, milyen feltételek fennállása esetén keletkezik / nem keletkezik jövedelemadó telephely. A második részben abból adunk ízelítőt, hogy milyen nemzetközi fejlemények történtek ebben a kérdéskörben, illetve kitérünk a magyar sajátosságokra is.

2022. november 22. Cégvilág

Rontotta a magyar gazdaság jövő évi növekedési előrejelzését az OECD

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 6,0 százalékra emelte Magyarország idei gazdasági növekedési prognózisát az előző, júniusi jelentésben szereplő 4 százalékról; a 2023-ast azonban 2,5 százalékról 1,5 százalékra csökkentette a kedden megjelent, legfrissebb gazdasági előrejelzésében.

2022. február 9. Munkaügyek

Csökkent a munkanélküliség az OECD államaiban

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) államaiban tavaly decemberben már a nyolcadik egymást követő hónapban csökkent a munkanélküliség, a ráta 5,4 százalékra süllyedt a novemberi 5,5 százalékról.

Megjelentek a globális minimumadó modellszabályai
2022. január 26. Adó

Megjelentek a globális minimumadó modellszabályai

Nyilvánosságra hozta modellszabályait a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) a globális minimumadóról, és az EU is kiadta irányelv-tervezetét a minimumadó unión belüli gyakorlatba ültetéséről – hívta fel a figyelmet a Deloitte nemzetközi üzleti tanácsadó.

2021. szeptember 16. Adó

Digitalizáció és adózás – változások küszöbén állunk

A digitalizáció alaposan felforgatja a társaságok működését, iparágakat formál át, amelyet a nemzetközi adórendszer is követni kíván. A globálisan összehangolt lépések az egyes országok szabályozására és adóbevételeire is hatással lesznek, bizonyos lépésekkel a cégek is felkészülhetnek a tervezett változásokkal párhuzamban.

2021. július 9. Adó

Társasági adókulcsok: globálisan nagy a szórás

Kontinensszinten is érdemi eltérések mutatkoznak a kivetett társasági adó kulcsát illetően. Magyarország a 9 százalékos nominális kulccsal a legalacsonyabb rátájú országok közé tartozik. Az InfoTandem infografikája.

A globális minimumadó-szabályozás története és várható hatásai
2021. július 8. Adó

A globális minimumadó-szabályozás története és várható hatásai

Az Amerikai Egyesült Államokban lezajlott elnökválasztást követően az OECD-nél új lendületet kapott a globális minimumadó-szabályozás (GloBE) kialakítása iránti igény, amelynek legfrissebb látványos fejleményeként 2021. július 1-én 130 ország és joghatóság csatlakozott a nemzetközi adóreform új keretét létrehozó nyilatkozathoz. E keretrendszer fontos eleme a GloBE, s részben erre is hivatkozva nem csatlakozott több ország – így Magyarország sem –a nyilatkozathoz. De mit is jelent pontosan a GLoBE, miért jött létre, milyen hatásokkal járna a bevezetése az EU-ban, illetve Magyarországon – e kérdéseket járja körül a BDO elemzése.