Számvitel

2016. augusztus 15.

A számviteli törvény 2016. évi változásai az évközi módosítás tükrében (1. rész)

A számviteli törvény 2016 január 1-től hatályos szabályainak korrekcióját hozta a június 15-én kihirdetett módosítás. Tekintettel arra, hogy a szabályok már a kihirdetés napján hatályba léptek, egy részük már a 2016 évről készült beszámolóra is hatással lesz, így a cikksorozat első része összefoglalja  a 2016. január 1 -től érvényes rendelkezéseket, a következő részben az évközi módosítás jelentősebb előírásairól olvashat majd.

2016. július 8.

Nem jön több felesleges ügyfélkapu-üzenet

Július 1-jétől a közigazgatási perekben a jogi képviselővel eljáró fél és a belföldi székhelyű gazdálkodó szervezet számára kötelező az elektronikus kapcsolattartás. Ennek a fejlesztésnek azonban az a kellemetlen következménye lett, hogy a számvitellel foglalkozó szakemberek hirtelen több száz felesleges üzenetet kaptak az Ügyfélkapu rendszertől, mely egyik napról a másikra többszörösére növelte adminisztratív teendőiket. A probléma megoldására az érintettek, a Magyar Adótanácsadók Egyesületének részvételével egyeztetést kezdeményeztek a NISZ-szel, és sikerült megnyugtató megoldást találniuk a problémára.

2016. június 30.

Az időszakos elszámolású ügyletek kezelése

Az áfatörvény legutóbbi módosításai között az időszaki elszámolású, folyamatos teljesítésű ügyletek teljesítési időpontjára vonatkozó szabály változását tekinthetjük a legjelentősebbnek. Cikkünkben e kérdést elemezzük, különös tekintettel arra, hogy a szabályozás milyen módon egyeztethető össze a számviteli szabályokkal. Az elvi szabályok ismertetésével bemutatjuk, hogy mi a szerepe a „teljesítés időpontjának”, miért is fontos ez a fogalom mind számviteli, mind pedig adózási szempontból. Az elvi szabályok tisztázását követően térünk rá az áfatörvény vonatkozó rendelkezéseire, majd a bizonylat kiállításával kapcsolatos legfontosabb szabályokra.

2016. június 27.

MAZARS: számviteli változások jönnek

2017-es adócsomag számviteli és könyvvizsgálati kérdésekben is számos újdonságot hozott – hívta fel a figyelmet közleményében az MAZARS.

2016. június 22.

IFRS: jelentős számviteli változás a cégeknek

2016. január 1-jétől Magyarországon is lehetővé vált, hogy egyes vállalkozások éves beszámolójukat a hazai számviteli szabályok helyett a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) alapján készítsék el. A módosítás az elmúlt évek legjelentősebb változása a hazai számviteli előírásokban – hívják fel a figyelmet a Grant Thornton szakértői.

2016. június 22.

Kisokos az időszakos elszámolású ügyletek kezeléséről (x)

Az időszakos elszámolású ügyletek friss szabályozásának számviteli vonzatait elemzi legfrissebb számában a Számviteli tanácsadó. A szaklapban ezen túl olvashat az EKÁER rendszerében elkövetett, jellemző adminisztrációs hibákról és érdekes, társasági adózással kapcsolatos példákkal ismerkedhet. A Számviteli tanácsadó 2016/6-os számát itt rendelheti meg.

2016. május 25.

Az IFRS-átállás adózási kihívásai

Az áttérő társaságoknak a számviteli, informatikai és folyamatszabályozási kérdések mellett az adózással mint külön problémakörrel kell foglalkozniuk az IFRS átállási projekt legelejétől kezdődően – hangzott el a Deloitte, az IFRS átállás legfontosabb kérdéseit körüljáró szakmai rendezvényén. 

2016. május 25.

A költségvetési szervek új gazdálkodási, számviteli szabályairól

A 2016-os év is változásokat hozott a költségvetési szervek gazdálkodási, számviteli szabályait illetően, ezek azonban több helyütt csak az előző év zárlati munkálatait követően kerülnek fókuszba. Rövid összefoglalónk e változásokra igyekszik felhívni a figyelmet, mivel a kötelező adatszolgáltatások nem megfelelő teljesítésének több esetben anyagi kihatásai is lehetnek, illetve a gazdálkodási, pénzügyi szabályzatok aktualizálása sem odázható már el…

2016. május 20.

Miként szüntethető meg a saját tőke hiánya? (x)

A Számviteli tanácsadó legfrissebb számában a saját tőke hiányának eseteit és ennek megszüntetési lehetőségeit mutatja be. Olvashat még a céltartalékképzésről és annak feloldásáról, az IFRS-re való átállás kihívásairól és az EKÁER-rendszerben elkövetett jellemző adminisztrációs hibákról is. A szaklap legfrissebb számát itt rendelheti meg.

2016. május 3.

Reform a könyvvizsgálat szabályozásában – II. rész

A könyvvizsgálói törvény jogharmonizációs célú módosítására nemrégiben benyújtott törvényjavaslatnak a könyvvizsgálói jelentésre, a függetlenségre, a szakmai szkepticizmusra, és a közfelügyeleti hatóság erőteljesebb szerepére vonatkozó előírásait cikkünk I. részében ismertettük. A cikk jelenlegi, II. részében bemutatjuk, hogy a minőségellenőrzésre, a könyvvizsgáló által nyújtható szakmai szolgáltatásokra, az audit bizottságok bővülő feladataira, valamint a könyvvizsgálók kötelező rotációjára vonatkozóan javasolt új szabályok miként érintik elsősorban a közérdeklődésre számot tartó gazdálkodók könyvvizsgálóinak tevékenységét.

2016. április 29.

Reform a könyvvizsgálat szabályozásában – I. rész

A könyvvizsgálói törvény jogharmonizációs célú módosítására nemrégiben benyújtott törvényjavaslat jelentős változásokat hoz a könyvvizsgálók életébe. A könyvvizsgálói jelentés, a függetlenség, a szakmai szkepticizmus változó szabályait, valamint a közfelügyeleti hatóság szerepkörét bővítő új előírásokat cikkünk első részében ismertetjük. A második részben a minőségellenőrzés megújuló szabályairól, a könyvvizsgáló által nyújtható szakmai szolgáltatásokról, az audit bizottság új feladatairól, valamint a kötelező rotáció szabályairól nyújtunk tájékoztatást.